fbpx

Aurora-w drodze do siebie.

Zapiski Aurory

Niedostępność emocjonalna

niedostępność emocjonalna

Zdarzyło Ci się czuć czyjąś obecność fizyczną, a jednocześnie mieć wrażenie, że tej osoby wcale „tu” nie ma?

Patrzeć w puste oczy skierowane w Twoją stronę bez życia?

A może sama jesteś i Cię nie ma jednocześnie?

Czujesz siebie w swoim ciele?

Gdzie jest Twoja energia?

Bez względu na to, po której jesteś stronie: czy to Ty jesteś emocjonalnie niedostępna, czy spotykasz niedostępne emocjonalnie osoby, wróć do swego wewnętrznego niemowlęcia.

Jeśli we wczesnym dzieciństwie nie otrzymałaś wystarczającej potrzeby bliskości, z biegiem lat, w wieku nastoletnim i potem- dorosłym, możesz odczuwać rozpaczliwą potrzebę bliskości. To brak bezpiecznego, przesyconego obecnością i zaangażowaniem kontaktu z matką stoi za tym, że w wieku dorosłym:

– identyfikujesz się z cudzymi opiniami na Twój temat

– pragniesz bliskości tak bardzo, że siebie, swoje indywidualne JA w kontakcie z innymi ludźmi

– nie czujesz swoich granic

– czekasz, aż zjawi się wreszcie ktoś, kto się Tobą zaopiekuje, będzie czytał w myślach, rozumiał jak nikt inny dotąd i zaspokajał Twoje potrzeby (nawet jak sama tego nie robisz)

– rozstanie to dla Ciebie koniec świata, dlatego trzymasz się kurczowo nawet tych relacji, które są dla Ciebie krzywdzące.

Czy Twoja matka była dla Ciebie dostępna?

Nawiązanie więzi z matką umożliwia dziecku nawiązanie więzi ze sobą i swoim ciałem. Świadomość dziecka, jego JA jest początkowo bez granic, jakby „rozlane”. Niemowlę jest połączone ze wszystkim wokół. Nie ma jeszcze świadomości swojego ciała- ona pojawia się wraz z dotykiem i obecnością matki. To matka- swoim głosem, dotykiem, ale przede wszystkim swoją zaangażowaną obecnością, sprowadza duszę dziecka do jego ciała.

Matka dotyka twarzy dziecka- i ono czuje swoją twarz.

Matka reaguje na dźwięki wydawane przez dziecko-i uczy się ono, że to jego głos.

To fizyczna i energetyczna obecność matki „ściąga” rozproszone JA dziecka i pomaga mu się osadzić w ciele. Początkowo to właśnie obecność matki jest tym naczyniem, w którym wszystkie abstrakcyjne i zlane ze światem doznania mogą znaleźć swoją formę, zmaterializować się i przełożyć na fizyczne doznania w ciele.

A jeśli tej obecności nie ma?

Wtedy część energii dziecka pozostanie rozproszona. Ponieważ nie nauczyło się mieścić jej w swoim ciele, stało się ono miejscem niedostępnym. Część energii dorosłego już nawet dziecka orbituje gdzieś poza nim.., przenikając innych ludzi i odczuwając ich stany emocjonalne. Ponieważ jednak ta energia nie może być odczuta w ciele, osoba ta czuje, że nie ma „domu”, a jej emocje są niebezpieczne, zagrażające i zawsze „czyjeś”.

Wyobraź to sobie.

Symbolicznie wygląda to tak, jakby cząsteczki Twojej duszy, które nie mogły być odczute w ciele latały gdzieś w Twoim otoczeniu, jak małe mikroodbiorniki. Są Twoje, więc odbierasz sygnały. Ale nie masz możliwości ich przetworzenia. Czujesz odbierane sygnały, ale nie możesz przełożyć ich na fizyczne doznania w ciele. Dlatego stają się one uogólnionym lękiem, zagrożeniem, które zawsze pochodzi „z zewnątrz”. Możesz nie wiedzieć, które z odczuwanych stanów są Twoje, a czyje ściągasz z pola.

Znasz to? Zdarza Ci się czuć emocje innych osób?

Co z tym robisz?

Przytłacza Cię to i obciąża? Dlaczego, skoro to „czyjeś” emocje?

Wyczuwanie emocji innych osób może być Twoją super-mocą. Ale najpierw musisz odbudować kontakt ze sobą, swoim ciałem i własnymi granicami energetycznymi.

Co możesz zrobić?

Nie wrócisz do dzieciństwa i nie zmienisz swojej wczesnej relacji z matką. Teraz- w dorosłym życiu- to Twoje ciało jest dla Twojej duszy tym, co sprowadza ją na ziemię.

Już teraz bez matki, bo już nie jesteś dzieckiem. Ale możesz odzyskać utracone cząstki swojej duszy!

Odzyskaj kontakt ze swoim ciałem. Ono jest Twoim wewnętrznym dzieckiem. To to samo kochane ciało, tylko wiele lat później.

Budujemy dobrą matkę – bezpłatny kurs online

Naucz się wypełniać luki po trudnym dzieciństwie!

Pracuj z dziesięcioma komunikatami, które krok po kroku wypełnią Twoje wewnętrzne braki i odpowiedzą na Twoje głębokie tęsknoty.

Zobacz najnowsze posty blogowe

O tym, jak zostałam Ratowniczką

O tym, jak zostałam Ratowniczką. Pamiętam ten dzień, kiedy wyszłam szukać mamy. Wyszła zapłakana z domu, czułam wtedy, że to wyjście jest inne niż zazwyczaj. Widziałam, że nie ma już siły walczyć. Czułam wtedy, że coś w niej pękło i się poddało. Zawziętość, z jaka atakowała ojca wyczerpała się, a w miejsce po niej zaczęła

Czytaj dalej »

Granice małego dziecka

Zdarza się, że mimo dyskomfortu związanego z tym, że ktoś (albo my sami) przekracza nasze granice, nie tylko nie potrafimy tego odpowiednio skomunikować, ale dodatkowo siebie obwiniamy za całą sytuację.

Czytaj dalej »

Wewnętrzne dziecko- 4 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć.

Wewnętrzne dziecko- 4 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć. Spotkania z dzieckiem wewnętrznym odmieniły moje życie. Za niemal każdym moim lękiem, bólem, oporem i nieświadomym schematem stało małe, niewinne dziecko, które potrzebowało… uwagi i obecności. Wcale nie miłości, jakby się mogło wydawać- bo miłość może zabić, kiedy nie jest się na nią gotowym, ale właśnie

Czytaj dalej »