Bardzo często to właśnie osoby, które zawodowo wspierają
innych ulegają wypaleniu i zmęczeniu współczuciem. To sprawia, że tracimy
energię potrzebną nie tylko w pracy, ale i w codziennym życiu. Z dnia na dzień
to, co było pasją i radością staje się rutyną, koniecznym obowiązkiem i zamiast
wspierać, wypala. Zamiast przynosić radość, budzi wątpliwości.
W naszym pomaganiu często zapominamy o sobie. A jak już
sobie przypomnimy, to okazuje się, że nie wiemy jak o siebie zadbać i brakuje
nam praktycznych narzędzi do zastosowania na co dzień w gabinecie, na sali
warsztatowej, podczas spotkań z drugim człowiekiem.
To właśnie z myślą o osobach wspierających innych:
terapeutach, lekarzach, pedagogach, nauczycielach i psychologach przygotowuję
2-dniowe warsztaty stacjonarne „Plecak terapeuty”, w czasie których pokażę jak
zapobiegać wtórnej traumie, jak uniknąć zmęczenia współczuciem i jak nie wpaść
w koleiny, które prowadzą do wypalenia zawodowego.