fbpx

Aurora-w drodze do siebie.

Zapiski Aurory

Matka wewnętrzna. Wypełnij lukę po toksycznej matce.

Bardzo ważnym etapem uzdrawiania matczynej rany jest odkrycie wewnętrznej matki i nawiązanie z nią relacji.  W praktyce oznacza to świadomą decyzję, że od teraz to Ty będziesz odpowiedzialna za swój emocjonalny dobrostan i zaczniesz wypełniać braki po trudnym dzieciństwie.

“Od teraz moim priorytetem jest stawanie się dla siebie w pełni kochającym, wspierającym rodzicem, którego nigdy nie miałam.”

Każdy z nas ma do tego dostęp: wewnętrzna matka to ten głos w Twojej głowie, który jest najbardziej kojący, delikatny, czuły, który otacza Cię troskliwą opieką.

Nawiązując kontakt z wewnętrzną matką, wyprowadzasz siebie ze stanu cierpiącego dziecka, które ciągle czeka aż to ktoś (matka biologiczna, partner, szef, przyjaciel) zrealizuje jego potrzeby i da mu to, czego tak bardzo potrzebuje i sama zaczynasz brać za te potrzeby odpowiedzialność. Budowanie relacji ze swoją matką wewnętrzną to nic innego jak kierowanie się do własnego serca, do własnej, wrodzonej MOCY samouzdrawiania. Każdy z nas to ma!  Dzięki temu wypełniasz deficyty i pozwalasz swojemu wewnętrznemu dziecku dorosnąć.

Jak to zrobić? Jak odnaleźć wewnętrzną matkę?

Znajdź ustronne miejsce i zarezerwuj czas tylko dla siebie. Wsłuchuj się w swoje ciało, w swoje emocje, zwracaj uwagę na myśli, jakie pojawiają się w Twojej głowie. Postaraj się odróżnić i zlokalizować różne typy głosów w Twoim wnętrzu. Możesz tam znaleźć głos wewnętrznego krytyka, głos perfekcjonisty, głos swojej duszy, głos skrzywdzonego dziecka… wśród wielu głosów pojawi się ten wyjątkowy: ciepły, kojący, wyrozumiały, którego obecność wspiera Cię i rozczula. Idź za nim. Oddziel go od pozostałych. To jest głos Twojej wewnętrznej matki.

Początkowo może to nie być takie łatwe. Zwłaszcza, jeśli mało doświadczyliśmy takiego głosu w swoim dzieciństwie. Jeśli nikt wcześniej nie odnosił się do Ciebie z szacunkiem, miłością i troską, rozpoznanie i wyeksponowanie tego głosu może zająć Ci trochę czasu. Jednak zapewniam Cię, że jest to umiejętność jak każda inna. Żeby przyspieszyć ten proces, możesz skorzystać ze wsparcia osoby, która nauczy Cię widzieć swoje wewnętrzne dziecko i przychodzić mu z pomocą (np. w procesie wizualizacji). Im więcej przestrzeni zrobisz swojemu wewnętrznemu dziecku, im bardziej uznasz i zaakceptujesz jego emocje, tym łatwiej będzie Ci nawiązać kontakt z wewnętrzną matką.

Twoja wewnętrzna matka to ta jakość Twojego wnętrza, która bezwarunkowo Cię wspiera, która dba o wszystkie potrzeby Twojego wewnętrznego dziecka.

Naucz się spędzać z nią czas. Pozwól jej przemawiać do Ciebie delikatnym, kojącym głosem. Niech stanie w Twojej obronie, kiedy inni Cię atakują. Niech Cię wytłumaczy, niech zawalczy o Twoje dobro i postawi granice tym, którzy Cię nie szanują. Najlepszy moment na zwrócenie się do niej to czas, kiedy bardzo potrzebujesz wsparcia, a otoczenie nie odpowiada.

Niżej dzielę się słowami, które opisują moją wewnętrzną matkę. Każda z tych cech jest związana z jakąś historią, z trudnymi momentami, kiedy z powodu deficytów dzieciństwa nie potrafiłam się odnaleźć w otaczającym świecie i wyjść poza schematy napędzane wewnętrznymi ranami. Ciągle buduję tę listę, zachęcam Cię do tworzenia własnej!

  • ADEKWATNOŚĆ- dobra matka reaguje adekwatnie na potrzeby i zachowania dziecka, stwarza mu warunki które sprzyjają jego rozwoju. W praktyce oznacza to, że podążając za głosem mojej wewnętrznej matki nie tylko widzę swoje potrzeby, ale właściwie na nie reaguje. Uczę się jeść, kiedy jestem głodna, spać, kiedy potrzebuję snu, dbam o siebie, zapewniam sobie dobre warunki życia i rozwoju.
  • WYCHOWANIE- matka uczy dziecko jak radzić sobie z emocjami, jak reagować na trudne sytuacje, jest przy tym wyrozumiała i łagodna, pomaga korygować i naprawiać błędy bez oceniania i wartościowania. Pozwalam swojej wewnętrznej matce na wychowywanie mojego wewnętrznego dziecka- zauważam niedojrzałe części mojego ja i z miłością wprowadzam nowe, zdrowe sposoby działania i komunikowania się.
  • SIŁA- dobra matka potrafi stanąć w obronie dziecka, kiedy dzieje mu się krzywda, interweniuje tam, gdzie dziecko potrzebuje wsparcia dorosłego, jednocześnie potrafi dbać o siebie i własne granice, modelując dziecku wyznaczanie zdrowych granic. Wsłuchując się w głos swojej wewnętrznej matki nie mogę pozostawać już cicho w sytuacjach, w których ktoś mnie rani, kiedy nie szanuje moich granic. Nazywam takie sytuacje i stawiam granice.
  • GRUNT- matka jest zawsze dostępna, dziecko może się do niej udać za każdym razem, kiedy potrzebuje wsparcia, miłości, obecności, akceptacji. Matka to jego pewnik w życiu, jego baza. Choćby wszyscy mnie zawiedli, to matka zawsze przy mnie będzie. To często bardzo trudny etap, jednak okazywanie sobie bezwarunkowego wsparcia, kochanie siebie ZAWSZE, bycie ze sobą w każdej emocji, w każdym stanie pozwala nam wypełnić lukę, jaka została po toksycznej matce.
  • EDUKACJA- dobra matka czynnie dba o rozwój intelektualny i poznawczy dziecka, zachęca do poszukiwań i eksperymentów, pozwala mu rozwijać się w jego własnym tempie. Stając się dla siebie wewnętrzną matką pozwalam sobie na „nowe”. Rozbudzam w sobie ciekawość świata, ludzi, kupuję sobie książki, dbam o swój rozwój. Nie pospieszam, nie gonię, zapewniam sobie swoje własne tempo.
  • OBECNOŚĆ- matka jest dostępna i obecna, jest świadkiem życia dziecka, słucha bez oceniania i wartościowania jego zachowań, uczestniczy w jego życiu jako sprzyjający kibic, dając mu potrzebne wsparcie i zachęcając do tego, by wybierało własną drogę, realizowało się w swój niepowtarzalny sposób. Odkąd rozpoczęłam proces integrowania matczynej rany, czas spędzany w samotności (czytaj: z matką wewnętrzną) jest moim świętym czasem!
  • EMPATIA- matka daje dziecku przestrzeń na przeżywanie wszystkich emocji, darzy go współczuciem pozbawionym litości i wyręczania, wierzy w jego potencjał i kieruje uwagę na rozwiązania. Nauczyłam się tego w sytuacjach, kiedy mimo odzewu z zewnątrz (np. mojego rodzica czy partnera) bardzo potrzebowałam zrozumienia i uznania moich emocji. Nauczyło mnie tego procesowanie. Pozwalanie, by emocje przepłynęły przez moje ciało, przynosząc wszystkie odpowiedzi, których potrzebuję.
  • ŻYCIE- matka jest zawsze przepełniona miłością w stronę dziecka. Ma bezpośredni kontakt ze Źródłem i z niego czerpie swoją siłę, jej energia jest zawsze pozytywna, jej obecność wspierająca. To boska część nas samych, w której jest tylko czysta miłość. To z niej ulepiona jest wewnętrzna matka. Życie to też PEŁNIA. To zgoda na radość i smutek. To miłość i ból. To rozwój i cierpienie, wzloty i upadki, góry i doliny. Wszystko.
  • SPÓJNOŚĆ I KONSEKWENCJA- matka jest konsekwentna w swojej miłości. On kocha i jest ZAWSZE. Nie ma takiej rzeczy, która mogłaby zakłócić przepływ jej miłości. Nie ważne jak się czuje dziecko, co robi ani jak reaguje, matka kocha je ZAWSZE. W praktyce oznacza to obdarzanie się miłością i wsparciem nie za coś, nie pod jakimś warunkiem, nie dlatego, że coś się zrobiło albo komuś zaimponowało. Wewnętrzna matka jest spójna, co znaczy, że tam nie ma „ale”, nie ma haczyków i drobnego druku. Kocham się zawsze!
 
Których z tych jakości potrzebuje dziś doświadczyć Twoje wewnętrzne dziecko?
W jaki sposób o siebie zadbasz?

1 thought on “Matka wewnętrzna. Wypełnij lukę po toksycznej matce.

  1. Dziekuje, Sylwio za ten wpis. Dziekuje, ze sie tym dzielisz. Dopiero zaczynam prace z wewnetrznym dzieckiem i rozwiajam w sobie wewnetrzna matke. Bardzo mi w tym pomagasz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz najnowsze posty blogowe

Doświadczenia pozazmysłowe i terapia – tak, to się łączy!

Miałam w ostatnim czasie przyjemność uczestniczyć w 4-dniowym szkoleniu dla psychoterapeutów pt. „Integrowanie doświadczeń pozazmysłowych w gabinecie terapeutycznym”. Szkolenie poprowadziła Ditte Marcher – współtwórczyni nurtu psychoterapii somatycznej Bodynamic. To była prawdziwa uczta dla mojego umysłu, duszy i ciała! Dzielę się z Wami częścią moich szkoleniowych notatek, niech inspirują do rozwoju i poszukiwań. Doświadczania pozazmysłowe to

Czytaj dalej »

O tym, jak zostałam Ratowniczką

O tym, jak zostałam Ratowniczką. Pamiętam ten dzień, kiedy wyszłam szukać mamy. Wyszła zapłakana z domu, czułam wtedy, że to wyjście jest inne niż zazwyczaj. Widziałam, że nie ma już siły walczyć. Czułam wtedy, że coś w niej pękło i się poddało. Zawziętość, z jaka atakowała ojca wyczerpała się, a w miejsce po niej zaczęła

Czytaj dalej »

Granice małego dziecka

Zdarza się, że mimo dyskomfortu związanego z tym, że ktoś (albo my sami) przekracza nasze granice, nie tylko nie potrafimy tego odpowiednio skomunikować, ale dodatkowo siebie obwiniamy za całą sytuację.

Czytaj dalej »